10/8 XC Meet Results & Highlights!

Check out the results from Tuesday, 10/8 XC Meet at Cheviot Hills Rec! Special thanks to all of our schools, student-athletes, and spectators for coming out!

10/8 XC Meet Results & Highlights!

 

 FIYA's 3rd CROSS COUNTRY MEET RESULTS 

On Tuesday, October 8th at Cheviot Hills Rec Park, FIYA held its 3rd Cross Country Meet of the season! We had 24 Los Angeles elementary and middle school teams compete with over 300 student athlete runners. Such an awesome day of races from all of our school participants, so thank you for coming out and we hope you had fun!

We'd like to give a special thanks to Kenneth Hahn State Park for hosting this FIYA meet! 

THANK YOU also to all of this meet's participating schools from throughout Los Angeles: 

Beverly Vista Middle School 

Coeur d'Alene Avenue

Culver City Middle School 

Good Shephard Catholic School 

Hale Charter Academy

John Adams Middle School

Larchmont Charter (Selma) 

Larchmont Charter (Lafayette Park) 

Lincoln Middle School (Santa Monica)

Mark Twain Middle School

Mirman 

Monsenor Oscar Romero

Notre Dame Academy Elementary 

Oakwood (North Hollywood)

PUC Excel Charter Academy

Para Los Ninos

Pilgrim School

Saints Felicitas & Perpetua

St. Brendan School

St. Mark School

The City School

The Episcopal School of Los Angeles

WISH Charter

Wilder's Prep Academy

 

We look forward to the next meet at

 Cheviot Hills Rec Center on Wednesday, October 16th!  

Register HERE by Tuedsay, October 15th @ 8PM

(NOTE: You need to be logged into your team's account on athletic.net in order to register. Learn how to create a free team account and register your runners for our XC meets by visiting our Cross Country Page)

 

Continue reading below for 10/8 Meet Results and also find next meet's info below or again, visit our Cross Country Home Page for more details about FIYA's XC Program, upcoming meets, and more for the 2019 season! 

 


 

 OFFICIAL RESULTS FOR 10/8 MEET: 

CLICK HERE!

 

 

 PHOTOS FROM 10/8 MEET:  

WILL BE POSTED SHORTLY!

 

 

 TOP TEAMS OF THE MEET: 

 

 GIRLS DIVISION 1: 

1st Place: Oakwood (North Hollywood) - 11 points 

2nd Place: Culver City Middle School - 21 points 

3rd Place: St. Mark School - 43 points 

 

 


 BOYS DIVISION 1:  

1st Place: Culver City Middle School - 14 points 

2nd Place: Oakwood (North Hollywood) - 21 points 

3rd Place: Larchmont Charter (Lafayette Park) - 42 points 

 

 


 GIRLS DIVISION 2: 

1st Place: Culver City Middle School - 11 points 

2nd Place: The City School - 23 points 

3rd Place: The Episcopal School of Los Angeles - 35 points 

 

 


 BOYS DIVISION 2:  

1st Place: Mark Twain Middle School - 21 points 

2nd Place: Larchmont Charter (Selma) - 26 points 

3rd Place: St. Brendan School - 36 points 

 

 


 GIRLS DIVISION 3: 

1st Place: Saints Felicitas & Perpetua - 9 points 

2nd Place: St. Mark School - 19 points

3rd Place: WISH Charter - 22 points

 

 


 BOYS DIVISION 3: 

1st Place: St. Brendan School - 16 points 

2nd Place: St. Mark School - 22 points

3rd Place: Mirman - 23 points

 

 

 CURRENT DIVISION 1 STANDINGS: 

Below are the current Cross Country standings for our Division 1 schools in the running for the FIYA 2019 Cross Country Championship Title (as of 10/9/19)! See rules and structure for Division 1 scoring & awards for our Cross Country program by visiting our Cross Country Page.

Congratulations to the following teams in the top of the season thus far! 

 

 BOYS DIVISION 1 STANDINGS: 

1st Place: Oakwood (North Hollywood) - 12 points

2nd Place: Larchmont Charter (Lafayette Park) - 11 points

3rd Place: Culver City Middle School - 10 points

4th Place (tied): Beverly Vista Middle School - 3 points

4th Place (tied): Larchmont Charter (Selma) - 3 points

5th Place (tied): American Martyrs - 2 points

5th Place (tied): STS Felicitas & Perpetua - 2 points

6th Place (tied): St. Brendan School - 1 point

6th Place (tied): Pilgrim School - 1 point

 

 

 GIRLS DIVISION 1 STANDINGS: 

1st Place: Oakwood (North Hollywood) - 12 points

2nd Place: Culver City Middle School - 9 points

3rd Place: Holy Trinity - 5 points

4th Place (tied): El Segundo Middle School - 4 points

4th Place (tied): Para Los Ninos - 4 points

4th Place (tied): Intellectual Virtues Academy - 4 points

5th Place (tied): Larchmont Charter (Selma) - 3 points

5th Place (tied): St. Mark School - 3 points

6th Place: Mark Twain Middle School - 1 point

 

 

 TOP RUNNERS OF THE MEET: 

BIG Congratulations to the following athletes for placing in the top of their division's race! 

 

 

TOP BOYS DIVISION 1

(2 Mile Course)

 

1st Place 10:41.49: Connor Bennett, Good Shephard School

2nd Place 11:05.84: Aaron Pavon, Saints Felicitas & Perpetua

3rd Place 11:18.52: Francisco Ortiz Estrada, Culver City Middle School

4th Place 11:20.75: Finn Corboy, St. Brendan School

5th Place 11:21.17: Joaquin Bell Andrade, Culver City Middle School

6th Place 11:36.35: Lukas Herwick, Oakwood (North Hollywood) 

7th Place 11:36.84: Enzo Samaniego, Saints Felicitas & Perpetua 

8th Place 11:44.90: Augie Thorne, Oakwood (North Hollywood)

9th Place 11:49.08: Brian Welsh, Good Shephard  

10th Place 11:52.68: Ian Fogel, Culver City Middle School

11th Place 11:58.61: Cole Smith, Oakwood (North Hollywood) 

12th Place 12:01.01: Zion Morijiri, Larchmont Charter (Lafayette Park)

13th Place 12:02.82: Adriel Mar, Culver City Middle School

14th Place 12:09.05: Kou Hineno, Larchmont Charter (Lafayette Park) 

15th Place 12:11.59: Noah Napoli-Grover, Oakwood (North Hollywood) 

16th Place 12:15.44: Declan McManus (Culver City Middle School)

17th Place 12:19.41: Victor Leandro, Para Los Ninos 

18th Place 12:22.63: Owen Sacchi, Oakwood (North Hollywood) 

19th Place 12:23.92: Ben Lasus, Oakwood (North Hollywood) 

20th Place 12:25.88: Nathan Costea, Beverly Vista Middle School

 


 

TOP GIRLS DIVISION 1

(2 Mile Course)

 

1st Place 13:05.24: Katherine Davis, Cuvler City Middle School

2nd Place 13:14.34: Lucy Lopez, Oakwood School (North Hollywood) 

3rd Place 13:22.27: Nene Makinoda, Culver City Middle School

4th Place 13:28.34: Gemma Luber, Oakwood (North Hollywood) 

5th Place 13:29.67: Micaela Patio, Notre Dame Academy 

6th Place 13:31.79: Zoe Novak, Oakwood (North Hollywood) 

7th Place 13:34.00: Sonya Vitti, Larchmont Charter (Selma)  

8th Place 13:35.60: Andrea Mendez, Larchmont Charter (Selma)

9th Place 13:36.68: Ciara Schnauer, St. Mark School

10th Place 13:43.89: Meins Reyes, Para Los Ninos 

11th Place 13:45.71: Ember Mohrman, Hale Charter Academy 

12th Place 14:24.57: Jayde Lim, Saints Felicitas & Perpetua  

 


 

TOP BOYS DIVISION 2

(1.5 Mile Course)

 

1st Place 9:43.53: Gaspar Ioos, Mark Twain Middle School

2nd Place 10:03.65: London Webster, Mark Twain Middle School 

3rd Place 10:09.69: Brandon Alvarez, St. Brendan School

4th Place 10:17.91: James Langos, Larchmont Charter (Selma)  

5th Place 10:25.88: Lochlan Ripley, The Episcopal School of Los Angeles

6th Place 10:30.24: Devin McElroy, Saints Felicitas & Perpetua 

7th Place 10:32.04: Ethan Barok, Hale Charter Academy 

8th Place 10:32.26: Gael Gudino, Monsenor Oscar Romero 

9th Place 10:38.80: Ronin George, Larchmont Charter (Selma) 

10th Place 10:58.82: Maxwell Shearin, The City School

11th Place 11:02.78: Miles Silverman, Culver City Middle School

12th Place 11:05.05: Gordan Kaiton, Hale Charter Academy 

13th Place 11:17.46: Tobias Orilonise, Larchmont Charter (Selma) 

14th Place 11:22.43: Oliver Hobbs, Larchmont Charter (Selma) 

15th Place 11:29.64: Sahil Srivastava, Lincoln Middle School 

16th Place 11:30.82: Natanael Ruano, Larchmont Charter (Selma) 

 


 

TOP GIRLS DIVISION 2

(1.5 Mile Course)

 

1st Place 10:13.96: Amelia Mienhardt, St. Mark School

2nd Place 10:28.56: Violet Cash, Coeur d'Alene Avenue

3rd Place 10:29.95: Zoe O'Brien, Mirman 

4th Place 10:37.39: Maddie Giorgio, Beverly Vista Middle School

5th Place 10:56.71: Ana Ramos, St. Brendan School 

6th Place 11:06.17: Shaelin McCullen, Culver City Middle School

7th Place 11:11.08: McKenzie Czako, Larchmont Charter (Selma) 

8th Place 11:14.37: Darya Ghassemieh, Mirman 

9th Place 11:15.66: Jolena Ulman, Culver City Middle School

10th Place 11:16.24: Amelie Coppola, The City School

 


 

TOP BOYS DIVISION 3

(1 Mile Course)

 

1st Place 6:23.99: Alex Yang, Mirman 

2nd Place 6:43.87: Malachi Barrow, St. Brendan School 

3rd Place 6:49.16: Marcos Prinn, St. Mark School 

4th Place 6:50.73: Atilla Orosz, St. Mark School 

5th Place 6:58.25: Luke Yang, Mirman 

 

 


 

TOP GIRLS DIVISION 3

(1 Mile Course)

 

1st Place 7:15.82: Charlie Vance, St. Mark School

2nd Place 7:16.77: Rachel Mauricio, Saints Felicitas & Perpetua

3rd Place 7:19.09: Eleni Karamouzis, Mirman

4th Place 7:44.91: Mariajose Oseguera, Saints Felicitas & Perpetua 

 

 

 

Again, congrats to ALL of runners for a great day of competions! 

 

 We look forward to seeing you at our next meet: 

 WHEN:  Wednesday, October 16th @ 4PM

 WHERE:  Cheviot Hills Rec Center

 REGISTRATION CLOSES:  Tuesday, October 15th @ 8PM 

 Click Here to Register! 

 

See the Cross Country Home Page for more details.