Related Links

Division 1 - as of November 4

Westside League A and Westside League B

FIYA Flag Football

Division 1

Westside League A

as of NOVEMBER 4

 

Animo Westside                                                 Century Academy                         

Culver City                                                          Harry Bridges

ICEF View Park                                                   La Tijera

Visitation

Wednesday September 21 @ American Martyrs

4pm  La Tijera  v  American Martyrs (W)

5pm  Harry Bridges  v  St Anastasia (W)

 

Wednesday September 21 @ Rancho Cienega

430  Visitation  v  Crozier (W)

530  KIPP Academy (W) v  Animo Westside

 

Culver City (W)  v  Kory Hunter

 

Wednesday October 19 @ American Martyrs

5pm  Harry Bridges  v  Century Academy (W)

 

Wednesday October 19 @ Rancho Cienega

430  La Tijera (W) v  Visitation

 

 

Friday October 21 @ Culver City

4pm  Animo Westside (W) v  Culver City

5pm  Century Acdemy (W) v  Century Cmmunity

 

Friday October 21 @ Rancho Cienega

4pm  ICEF View Park  v  ICEF Inglewood (W)

5pm  Harry Bridges  v  Visitation (W)

 

Wednesday September 28 @ Rancho Cienega

430  Century Academy (W) v  ICEF View Park

 

Friday September 30 @ Culver City

4pm  Animo Westside  v  Visitation (W)

 

Wednesday October 26 @ American Martyrs

5pm  Century Academy (W) v  Animo Westside

 

Wednesday October 26 @ Rancho Cienega

530  Harry Bridges (W) v  ICEF View Park

 

Friday October 28 @ Culver City

4pm  Culver City  v  La Tijera (W)

 

Monday October 3 @ Culver City

6pm  Culver City  (W) v  Harry Bridges

 

Wednesday October 5 @ American Martyrs

5pm  Harry Bridges (W) v  Animo Westside

 

Wednesday October 5 @ Rancho Cienega

530  Century Academy (W)  v  Visitation

 

Friday October 7 @ Culver City

4pm  ICEF View Park  v  Culver City (W)

 

Friday October 7 @ Rancho Cienega

5pm  La Tijera  v  Century Academy (W)

Wednesday November 2 @ American Martyrs

5pm  La Tijera (W) v  Harry Bridges

 

Wednesday November 2 @ Rancho Cienega

430  Animo Westside (W)  v  ICEF View Park

 

Friday November 4 @ Culver City

4pm  Visitation (W) v  Culver City

 

Wednesday October 12 @ American Martyrs

4pm  La Tijera  v  Animo Westside (W)

 

Wednesday October 12 @ Rancho Cienega

430  Visitation (W) v  ICEF View Park

 

Friday October 14 @ Culver City

4pm  Century Academy (W) v  Culver City

 

Friday October 14 @ Rancho Cienega

4pm  ICEF View Park  v  La Tijera (W)

Each team will play 6 leagues games plus one nonleague game for a total of 7 games.  Value of nonleague game is one half of league game.

 

The top 4 teams from this league advance to playoffs.

 

 

PLAYING LOCATIONS:

American Martyrs 1701 Laurel Ave, Manhattan Beach, CA 90266

Culver City 4601 Elenda St, Culver City, CA 90230

Rancho Cienega 5001 Rodeo Rd, Los Angeles, CA 90016

 

FIYA Flag Football

Division 1

Westside League B

as of NOVEMBER 4

 

American Martyrs                                               Century Community

Crozier                                                                 ICEF Inglewood

KIPP Academy                                                    Richard Merkin/Kory Hunter

St Anastasia 

Wednesday September 21 @ American Martyrs

4pm  La Tijera  v  American Martyrs (W)

5pm  Harry Bridges  v  St Anastasia (W)

 

Wednesday September 21 @ Rancho Cienega

430  Visitation  v  Crozier (W)

530  KIPP Academy (W) v  Animo Westside

 

5pm  Culver City (W) v  Kory Hunter (Nonleague)

 

 

Wednesday October 19 @ American Martyrs

4pm  American Martyrs (W)  v  Crozier

 

Wednesday October 19 @ Rancho Cienega

530  ICEF Inglewood  v  Century Community (W)

 

Friday October 21 @ Culver City

5pm  Century Acdemy (W)  v  Century Cmmunity

 

Kory Hunter  v  St Anastasia (W)

 

Friday October 21 @ Rancho Cienega

4pm  ICEF View Park  v  ICEF Inglewood (W)

 

Wednesday September 28 @ American Martyrs

4pm  American Martyrs (W) v  St Anastasia

 

Wednesday September 28 @ Rancho Cienega

530  Crozier (W) v  ICEF Inglewood

 

Friday September 30 @ Culver City

5pm  Century Community (W)  v  KIPP Academy

Wednesday October 26 @ American Martyrs

4pm  Century Community  v  Amrican Martyrs (W)

 

Wednesday October 26 @ Rancho Cienega

430  ICEF Inglewood (W) v  KIPP Academy

 

Thursday October 27 @ Frank Parent

5pm  Century Community  v  St Anastasia (W)

 

Friday October 28 @ Culver City

Crozier (W)  v  Kory Hunter

 

Wednesday October 5 @ American Martyrs

4pm  ICEF Inglewood  v  American Martyrs (W)

 

Wednesday October 5 @ Rancho Cienega

430  Kory Hunter  v  Century Community (W)

 

Friday October 7 @ Culver City

5pm  KIPP Academy (W) v  Crozier

 

Friday October 7 @ Rancho Cienega

4pm  ICEF Inglewood  v  St Anastasia (W)

 

Wednesday November 2 @ American Martyrs

4pm  American Martyrs (W) v  KIPP Academy

 

Wednesday November 2 @ Rancho Cienega

Kory Hunter  v  ICEF Inglewood (W)

 

Friday November 4 @ Culver City

5pm  St Anastasia (W) v  Crozier

Wednesday October 12 @ American Martyrs

Kory Hunter  v  American Martyrs (W)

 

Wednesday October 12 @ Rancho Cienega

530  St Anastasia (W) v  KIPP Academy

 

Friday October 14 @ Culver City

5pm  Century Community  v  Crozier (W)

 

Friday October 14 @ Rancho Cienega

KIPP Academy (W) v  Kory Hunter

Each team will play 6 leagues games plus one nonleague game for a total of 7 games.  Value of nonleague game is one half of league game.

 

The top 4 teams from this league advance to playoffs.

 

 

 

 

PLAYING LOCATIONS:

American Martyrs 1701 Laurel Ave, Manhattan Beach, CA 90266

Culver City 4601 Elenda St, Culver City, CA 90230

Rancho Cienega 5001 Rodeo Rd, Los Angeles, CA 90016

Frank Parent - 5354 W 64th St, Inglewood, CA 90302

Division 1A - as of November 9

FIYA Flag Football

Division 1A

Westside League

as of NOVEMBER 9

 

Downtown Value                                                 Everest Value                               

Grace Hopper                                                      ICEF Vista                                     

New West                                                            Ocean Charter                              

The City School                                                   Westchester Secondary

Wilders Prep                                                        WISH Charter

 

Wednesday September 21 @ Frank Parent

4pm  WISH (W) v  ICEF Vista

5pm  Westchester Secondary  v  Ocean Charter (W)

6pm  The City School  v  New West (W)

 

Monday October 17 @ Frank Parent

4pm  Downtown Value (W) v  Wilders Prep

5pm  WISH (W) v  Westchester Secondary

 

Tuesday October 18 @ Frank Parent

4pm  Wilders Prep (W)  v  New West

 

Wednesday October 19 @ Frank Parent

3pm  ICEF Vista (W) v  New West

4pm  Grace Hopper  v  Ocean Charter (W)

5pm  Everest Value  v  Downtown Value (W)

 

Tuesday September 27 @ Frank Parent

430  Westchester Secondary  v  ICEF Vista (W)

 

Wednesday September 28 @ Frank Parent

4pm  Everest Value (W)  v  Wilders Prep

5pm  Grace Hopper  v  Downtown Value (W)

 

Wednesday September 28 @ American Martyrs

5pm  New West  v  WISH (W)

 

Monday October 24 @ Frank Parent

4pm  ICEF Vista (W) v  The City School

5pm  Grace Hopper  v  WISH (W)

 

Tuesday October 25 @ Frank Parent

4pm  New West  v  Downtown Value (W)

 

Wednesday October 26 @ Frank Parent

3pm  Ocean Charter  v  Downtown Value (W)

4pm  Wilders Prep (W) v  Grace Hopper

5pm  Westchester Secondary  v  Everest Value (W)

 

Thursday October 27 @ Frank Parent

4pm  Ocean Charter (W) v  Wilders Prep

 

Monday October 3 @ Frank Parent

4pm  Wilders Prep  v  WISH (W)

5pm  Grace Hopper  v  ICEF Vista (W)

 

Tuesday October 4 @ Frank Parent

4pm  New West (W) v  Grace Hopper

6pm  ICEF Vista  v  Everest Value (W)

 

Wednesday October 5 @ Frank Parent

4pm  Wilders Prep  v  The City School (W)

5pm  WISH  v  Ocean Charter (W)

6pm  Everest Value (W) v  New West

 

Tuesday November 1 @ Frank Parent

4pm  Downtown Value (W)  v  WISH

5pm  The City School (W) v  Westchester Secondary

 

Wednesday November 2 @ Frank Parent

3pm  Ocean Charter (W) v  ICEF Vista

4pm  The City School (W) v  Grace Hopper

5pm  New West (W) v  Westchester Secondary 

 

Friday November 4 @ Frank Parent

4pm  Everest Value (W) v  Grace Hopper

5pm  Ocean Charter (W)  v  The City School

 

Monday October 10 @ Frank Parent

415  Westchester Secondary  v  Grace Hopper (W)

515  Ocean Charter  v  Everest Value (W)

 

Tuesday October 11 @ Frank Parent

4pm  ICEF Vista (W) v  Wilders Prep

 

Wednesday October 12 @ Frank Parent

330   ICEF Vista  v  Downtown Value (W)

430   Westchester Secondary (W) v  Wilders Prep

530   Everest Value (W) v  WISH

 

Monday November 7 @ Frank Parent

4pm  The City School  v  WISH (W)

 

Tuesday November 8 @ Frank Parent

4pm  Downtown Value (W) v  Westchester Secondary

 

Wednesday November 9 @ Frank Parent

3pm New West  v  Ocean Charter (W)

4pm  Downtown Value (W) v  The City School

 

Thursday November 10 @ Frank Parent

4pm  The City School  v  Everest Value

Division 2 - as of November 9

FIYA Flag Football

Division 2

Westside League

as of NOVEMBER 9

 

Downtown Value                                                The City School

Kipp Scholar                                                       Oak Street

St Jerome                                                            WISH A         

Culver City                                                          La Tijera

Visitation                                                            Ocean Charter

WISH B                                                                WISH C

 

Friday September 23  @ Oak Street

4pm  The City School (W)  v  Downtown Value

5pm  KIPP Scholar (W) v  Oak Street

 

Tuesday September 27 @ Frank Parent

530  Ocean Charter  v  WISH A (W)

 

Friday September 30 @ Oak Street

4pm  KIPP Scholar (W) v  WISH A

5pm  The City School (W) v  WISH C

6pm  Oak Street (W) v  Downtown Value

 

Monday October 17 @ Culver City

4pm  WISH C (W) v  Culver City

5pm  WISH B  v  KIPP Scholar (W)

 

Tuesday October 18 @ Frank Parent

5pm  Visitation  v  La Tijera (W)

 

Thursday October 20 @ Oak Street

4pm  KIPP Scholar (W) v  Visitation

5pm  St Jerome (W) v  WISH B

 

Friday October 21 @ Oak Street

4pm  The City School  v  La Tijera (W)

5pm  Downtown Value  v  St Jerome (W)

 

Monday October 3 @ Culver City

4pm  Culver City  v  La Tijera (W)

5pm  WISH C  v  WISH B (W)

 

Tuesday October 4 @ Frank Parent

5pm  Visitation (W) v  Ocean Charter

 

Thursday October 6 @ Oak Street

4pm  WISH C (W) v  Downtown Value

5pm  The City School  v  KIPP Scholar (W)

6pm  St Jerome (W) v  Visitation

 

Friday October 7 @ Oak Street

4pm  WISH A  v  The City School (W)

5pm  Oak Street  v  St Jerome (W)

 

Monday October 24 @ Culver City

4pm  Culver City  v  Ocean Charter (W)

5pm  WISH B  v  Visitation (W)

 

Thursday October 27 @ Oak Street

4pm  The City School (W) v  Oak Street

5pm  Downtown Value  v  WISH A (W)

 

Friday October 28 @ Culver City

3pm  Visitation  v  Culver City (W)

5pm  La Tijera (W) v  WISH B

 

Friday October 28 @ Oak Street

4pm  St Jerome (W)  v  WISH A

5pm  Ocean Charter (W)  v  WISH C

 

Monday October 10 @ Culver City

4pm  WISH B  v  Culver City (W)

5pm  WISH C (W) v  Visitation

 

Tuesday October 11 @ Frank Parent

5pm  Downtown Value  v  KIPP Scholar (W)

 

Thursday October 13 @ Oak Street

4pm  Oak Street  v  WISH A (W)

5pm  Ocean Charter  v  La Tijera (W)

 

Friday October 14 @ Oak Street

4pm  Ocean Charter  v  Oak Street (W)

5pm  St Jerome (W) v  WISH C

Tuesday November 1 @ Culver City

4pm  WISH A v  Culver City

5pm  Ocean Charter  v  WISH B

 

Thursday November 3 @ Oak Street

4pm  Oak Street  v  La Tijera (W)

5pm  The City School  v  St Jerome (W)

 

Friday November 4 @ Oak Street

4pm  La Tijera (W)  v  KIPP Scholar

 

Monday November 7 @ Culver City

4pm  Downtown Value  v  Culver City (W)

 

PLAYING LOCATIONS:

Culver City: 4601 Elenda St, Culver City, CA 90230

Frank Parent: 5354 W 64th St, Inglewood, CA 90302

Oak Street: 633 S Oak St, Inglewood, CA 90301