Results from 1st XC Meet of the Season!

Check out the results from our first meet of the 2019 Cross Country season on 9/25 at Edward Vincent Park! Join us for our next meet: WEDS, OCT. 2ND @ Kenneth Hahn

Results from 1st XC Meet of the Season!

 

 FIYA's 1st CROSS COUNTRY MEET RESULTS 

 

On Wednesday, September 25th at Edward Vincent Park, FIYA kicked off the 2019 Cross Country Season with the FIRST MEET of the season! 19 Los Angeles elementary and middle school teams competed with over 200 student athlete runners.

 

We'd like to give a special thanks to Edward Vincent Park in Inglewood for hosting this FIYA meet! 

We look forward to the next meet at

 Kenneth Hahn Park on Wednesday, October 2nd!  

See meet info below or visit our Cross Country Home Page

for more details about upcoming meets! 

 


 

 OFFICIAL RESULTS FOR 9/25 MEET: 

CLICK HERE

 

 PHOTOS FROM 9/25 MEET:  

WILL BE POSTED SHORTLY!

 

 TOP TEAMS OF THE MEET: 

 

GIRLS DIVISION 1: 

1st Place: Oakwood (North Hollywood) - 24 points 

2nd Place: Para Los Ninos Charter - 34 points 

3rd Place: El Segundo Middle School - 38 points 

 


BOYS DIVISION 1: 

1st Place: Larchmont Charter (Lafayette) - 19 points 

2nd Place: Oakwood (North Hollywood) - 20 points 

3rd Place: Beverly Vista Middle School - 40 points 

 


GIRLS DIVISION 2: 

1st Place: St. Mark School - 13 points 

2nd Place: Larchmont Charter (Selma) - 22 points 

3rd Place: El Segundo Middle School - 43 points 

 


BOYS DIVISION 2: 

1st Place: Larchmont Charter (Selma) - 17 points 

2nd Place: Holy Trinity - 21 points 

3rd Place: Mark Twain Middle School - 29 points 

 


GIRLS DIVISION 3: 

1st Place: St. Mark School - 6 points 

2nd Place: WISH Charter - 15 points

 


BOYS DIVISION 3: 

1st Place: St. Mark School - 8 points 

 

 

 TOP RUNNERS OF THE MEET: 

BIG Congratulations to the following athletes for placing in the top of their division's race! 

 

TOP BOYS DIVISION 1

(2 Mile Course)

1st Place 10:19.56: Connor Bennett, Good Shephard School

2nd Place 11:11.14: Finn Corboy, St. Brendan School 

3rd Place 11:29.99: Brian Welsh, Good Shephard School 

4th Place 11:39.47: Augie Thorne, Oakwood (North Hollywood)

5th Place 11:39.89: Osvaldo De Los Santos, Larchmont Charter (Selma)

6th Place 11:46.01: Victor Leandro, Para Los Ninos

7th Place 11:46.47: Zion Morijiri, Larchmont Charter (Lafayette Park) 

8th Place 11:46.97: Lukas Herwick, Oakwood (North Hollywood) 

9th Place 11:54.47: Carson Real, Holy Trinity

10th Place 11:55.00: Kou Hineno, Larchmont Charter (Lafayette Park) 

11th Place 12:04.68: James Walker-Ziegler, Larchmont Charter (Lafayette Park) 

12th Place 12:15.12: Eli Mankoff, Milken Community 

13th Place 12:16.22: Oscar Steele, Beverly Vista 

14th Place 12:20.75: Angus Sepenuk, Larchmont Charter (Selma) 

15th Place 12:23.31: Faust Lapuente, El Segundo Middle School 

16th Place 12:25.10: Nathan Costea, Beverly Vista Middle School 

17th Place 12:25.69: Cole Smith, Oakwood (North Hollywood) 

18th Place 12:26.16: Julian Raymond, El Segundo Middle School 

 

 


TOP GIRLS DIVISION 1

(2 Mile Course)

1st Place 11:13.13: Gabi Nascimento, The City School

2nd Place 12:47.83: Yuvia Bernauer, El Segundo Middle School

3rd Place 12:49.52: Gemma Luber, Oakwood (North Hollywood) 

4th Place 13:02.16: Ciaara Schnauer, St. Mark School 

5th Place 13:06.90: Shanethli Reyes, Para Los Ninos 

6th Place 13:07.15: Meins Reyes, Para Los Ninos 

7th Place 13:24.72: Devyn Golaboski, Mark Twain Middle School

8th Place 13:27.54: Vinyet Lapuente, El Segundo Middle School

9th Place 13:31.61: Nia Gates, Holy Trinity 

10th Place 13:38.65: Zoe Novak, Oakwood (North Hollywood)  

11th Place 13:57.35: Chloe Canyon, Oakwood (North Hollywood) 

 

 


TOP BOYS DIVISION 2

(1.5 Mile Course)

1st Place 8:41.58: Johnny Schnauer, St. Mark School 

2nd Place 8:41.95: Wyatt Schinto, Corpus Christi 

3rd Place 9:01.74: Gaspar Ioos, Mark Twain Middle School 

4th Place 9:20.81: James Langos, Larchmont Charter (Selma) 

5th Place 9:48.67: Zephyr Fehmers, Mark Twain Middle School 

6th Place 9:57.34: Ernesto Jalomo, Holy Trinity 

7th Place 9:58.15: Ronin George, Larchmont Charter (Selma) 

8th Place 9:59.46: Andrew Flordelis, Holy Trinity 

9th Place 10:07.41: Oliver Hobbs, Larchmont Charter (Selma) 

10th Place 10:20.51: Ben Coughlin, Holy Trinity

11th Place 10:21.53: Natanael Ruano, Larchmont Charter (Selma) 

 

 


TOP GIRLS DIVISION 2

(1.5 Mile Course)

1st Place 9:09.69: Lulu Lavia, Corpus Christi

2nd Place 9:14.32: Amelia Mienhardt, St. Mark School

3rd Place 9:32.11: Violet Cash, Coeur d'Alene Avenue  

4th Place 9:40.82: Natalie Chistenson, El Segundo Middle School

5th Place 9:42.98: Maddie Giorgio, Beverly Vista 

6th Place 10:04.96: Ana Ramos, St. Brendan School 

7th Place 10:08.30: McKenzie Czako, Larchmont Charter (Selma)  

8th Place 10:27.15:Tallulah Younger, WISH Charter

 

 


TOP BOYS DIVISION 3

(1 Mile Course)

1st Place 6:40.28: Marcos Prinn, St. Mark School 

2nd Place 6:43.17: Quinn Denny, WISH Charter 

3rd Place 6:48.51:Atilla Orosz, St. Mark School

 

TOP GIRLS DIVISION 3

(1 Mile Course)

1st Place 7:15.06: Charlie Vance, St. Mark School 

2nd Place 8:03.14: Eva Bernard, St. Mark School

 

Big shout out to all of our participating schools from throughout Los Angeles: 

Beverly Vista Middle School 

Coeur d'Alene Avenue

Corpus Christi

El Segundo Middle School 

Good Shephard Catholic School 

Holy Trinity

Larchmont Charter (Lafayette Park) 

Larchmont Charter (Selma) 

Mark Twain Middle School

Milken Community School

New West Charter

Oakwood (North Hollywood)

Para Los Ninos

Pilgrim School

St. Jerome School

St. Brendan School

St. Mark School

The City School

WISH Charter

Wilder's Prep Academy

 

Congrats to all of these schools for a great day of competions and for kicking off the 2019 season with a bang! We look forward to seeing you at our next meet:

 

 WHEN:  Wednesday, October 2nd @ 4PM

 WHERE:  Kenneth Hahn Park ("The Bowl")

 

REGISTRATION CLOSES: Tuesday, October 1st @ 8PM 

 Click Here to Register!