Related Links

Division 1 Girls Soccer - LA League North

as of March 29

FIYA Soccer

Division 1 GIRLS

LA League – NORTH

 

as of March  29, 2017

 

Equitas Academy                                                       Camino Nuevo Eisner

Downtown Value                                                       Monsenor Oscar Romero

Richard Merkin

 

Tuesday April 25 @ Ribet Academy

5PM Camino Nuevo Eisner v Mon Oscar Romero

6PM Richard Merkin v Equitas Academy

 

Tuesday March 28 @ Ribet Academy

5PM Equitas Academy v Monsenor Oscar Romero (W)

6PM Downtown Value v Richard Merkin (W)

 

Monday May 1 @ Ribet Academy

4PM Equitas Academy v Richard Merkin

5PM Mon Oscar Romero v Camino Nuevo Eisner

 

Tuesday May 2 @ Ribet Academy

4PM Richard Merkin v Downtown Value

5PM Mon Oscar Romero v Equitas Academy

 

Thursday May 4 @ Apex Academy

4PM Richard Merkin v Camino Nuevo Eisner

5PM Equitas Academy v Downtown Value

Tuesday April 4 @ Ribet Academy

5PM Downtown Value v Equitas Academy

6PM Camino Nuevo Eisner v Richard Merkin

 

Friday April 7 @ Ribet Academy

6PM Downtown Value v Camino Nuevo Eisner

 

Tuesday May 9 @ Ribet Academy

5PM Richard Merkin v Monsenor Oscar Romero

6PM Camino Nuevo Eisner v Downtown Value

 

Friday May 12 @ Ribet Academy

4PM Mon Oscar Romero v Downtown Value

5PM Equitas Academy v Camino Nuevo Eisner

Tuesday April 18 @ Ribet Academy

5PM Downtown Value v Monsenor Oscar Romero

6PM Camino Nuevo Eisner v Equitas Academy

 

Thursday April 20 @ Ribet Academy

6PM Monsenor Oscar Romero v Richard Merkin

 

GAME LOCATIONS:

Ribet Academy – 2911 North San Fernando Road, LA 90065

Apex Academy - 1309 North Wilton Place, LA 90028

Division 1 Girls Soccer - LA League South

as of March 28

FIYA Soccer

Division 1 GIRLS

LA League – SOUTH

 

as of March 28, 2017

 

Aspire Centennial                                                       Harry Bridges

KIPP Sol                                                                      Orchard Academy

Prepa Tec                                                                   Magnolia Science 8

 

Monday March 20 @ Orchard Academy

5PM Harry Bridges (T) v Orchard Academy (T)

 

Monday April 24 @ Orchard Academy

4PM Orchard Academy v Aspire Centennial

5PM KIPP Sol v Prepa Tec

 

Thursday April 27 @ Orchard Academy

4PM Orchard Academy v Magnolia Science 8

5PM KIPP Sol v Aspire Centennial

 

 

Monday March 27 @ Orchard Academy

4PM Prepa Tec (W) v Magnolia Science 8

5PM Harry Bridges (W) v Aspire Centennial

 

Thursday March 30 @ Orchard Academy

4PM Orchard Academy v Prepa Tec

5PM Magnolia Science 8 v KIPP Sol

 

Monday May 8 @ Orchard Academy

4PM Aspire Centennial v Prepa Tec

5PM Harry Bridges v Magnolia Science 8

 

Thursday May 11 @ Orchard Academy

4PM 6th Place v 5th Place (Game A)

5PM 3rd Place v 2nd Place (Game B)

Monday April 3 @ Orchard Academy

4PM KIPP Sol v Orchard Academy

5PM Prepa Tec v Harry Bridges

 

Monday May 15 @ Orchard Academy

4PM Winner of Game A v 4th Place (Game C)

5PM Winner of Game B v 1st Place (Game D)

 

TBD @ Orchard Academy

4PM Loser of Game A v Loser of Game C

 

Monday April 17 @ Orchard Academy

4PM Aspire Centennial v Magnolia Science 8

5PM KIPP Sol v Harry Bridges

Winner of Game C and Loser of Game B qualify for D1A Playoffs. Both participant of Game D qualify for D1 Playoffs.

GAME LOCATIONS:

Orchard Academy – 6411 Orchard Avenue, Bell 90201

 

Division 1 Boys Soccer - LA League North

as of March 28

FIYA Soccer

Division 1 BOYS

LA League – NORTH

 

as of March 28, 2017

 

Aveson                                                                       Ribet Academy

Larchmont Charter                                                      KIPP Sol

Everest Value                                                              KIPP LA

Animo Jefferson

Thursday March 23 @ Ribet Academy

445 Animo Jefferson (W) v KIPP LA

545 Larchmont Charter v Aveson (W)

 

 

Thursday April 27 @ Ribet Academy

4PM Aveson v Everest Value

5PM Animo Jefferson v Larchmont Charter

6PM KIPP Sol v KIPP LA

 

Friday April 28 @ Ribet Academy

4PM Ribet Academy v Richard Merkin (NonLgue)

5PM KIPP LA v Camino Nuevo Eisner (NonLgue)

6PM Everest Value v Downtown Value (NonLgue)

 

Thursday March 30 @ Ribet Academy

5PM Everest Value v Animo Jefferson

6PM Aveson v KIPP LA

 

TBD @ Ribet Academy

4PM Larchmont Charter v Ribet Academy

 

Thursday May 4 @ Ribet Academy

4PM Everest Value v KIPP Sol

5PM Animo Jefferson v Ribet Academy

6PM Larchmont Charter v KIPP LA

 

Friday May 5 @ Apex Academy

4PM Larchmont Charter v Apex Academy (NonL)

 

Friday May 5 @ Ribet Academy

4PM Mons Oscar Romero v KIPP Sol (NonLgue)

5PM Equitas Academy v Aveson (Nonleague)

 

Thursday April 6 @ Ribet Academy

5PM Animo Jefferson v Aveson

6PM Ribet Academy v Everest Value

 

Friday April 7 @ Ribet Academy

4PM KIPP LA v Ribet Academy

5PM KIPP Sol v Aveson

Thursday May 11 @ Ribet Academy

4PM KIPP LA v Everest Value

5PM Aveson v Ribet Academy

6PM KIPP Sol v Animo Jefferson

Friday May 12 @ Ribet Academy

6PM Episcopal v Animo Jefferson (Nonleague)

 

Friday May 12 @ Apex Academy

5PM KIPP Sol v Larchmont Charter

 

Thursday April 20 @ Ribet Academy

4PM Ribet Academy v KIPP Sol

5PM Larchmont Charter v Everest Value

 

 

GAME LOCATIONS:

APEX Academy – 1309 North Wilton Place, LA 90028

Ribet Academy – 2911 North San Fernando Road, LA 90065

Division 1 Boys Soccer - LA League Central

as of March 28

FIYA Soccer

Division 1 BOYS

LA League – CENTRAL

 

as of March 28, 2017

 

Apex Academy                                                          Camino Nuevo Eisner

Episcopal                                                                   Downtown Value

Monsenor Oscar Romero                                            Richard Merkin

Equitas Academy

Friday March 24 @ Apex Academy

4PM Episcopal v Apex Academy (W)

5PM Equitas Academy v Richard Merkin (W)

 

 

 

Tuesday April 25 @ Ribet Academy

4PM Downtown Value v Episcopal

 

Friday April 28 @ Apex Academy

4PM Apex Academy v Monsenor Oscar Romero

5PM Equitas Academy v Episcopal

 

Friday April 28 @ Ribet Academy

4PM Ribet Academy v Richard Merkin (NonLgue)

5PM KIPP LA v Camino Nuevo Eisner (NonLgue)

6PM Everest Value v Downtown Value (NonLgue)

 

Tuesday March 28 @ Ribet Academy

4PM Monsenor Oscar Romero (W) v Equitas Academy

 

Wednesday March 29 @ Apex Academy

4PM Episcopal v Camino Nuevo Eisner

5PM Apex Academy v Richard Merkin

 

Monday May 1 @ Ribet Academy

6PM Equitas Academy v Camino Nuevo Eisner

 

Tuesday May 2 @ Ribet Academy

6PM Monsenor Oscar Romero v Downtown Value

 

Friday May 5 @ Apex Academy

4PM Larchmont Charter v Apex Academy (NonL)

5PM Episcopal v Richard Merkin

 

Friday May 5 @ Ribet Academy

4PM Mons Oscar Romero v KIPP Sol (NonLgue)

5PM Equitas Academy v Aveson (Nonleague)

 

Tuesday April 4 @ Ribet Academy

4PM Cam Nuevo Eisner v Mon Oscar Romero

 

Friday April 7 @ Apex Academy

4PM Equitas Academy v Apex Academy

5PM Downtown Value v Richard Merkin

Tuesday May 9 @ Ribet Academy

4PM Richard Merkin v Monsenor Oscar Romero

 

Thursday May 11 @ Apex Academy

4PM Apex Academy v Camino Nuevo Eisner

5PM Downtown Value v Equitas Academy

 

Friday May 12 @ Apex Academy

4PM Camino Nuevo Eisner v Downtown Value

 

Friday May 12 @ Ribet Academy

6PM Episcopal v Animo Jefferson (Nonleague)

Tuesday April 18 @ Ribet Academy

4PM Richard Merkin v Camino Nuevo Eisner

 

Friday April 21 @ Apex Academy

4PM Downtown Value v Apex Academy

5PM Episcopal v Monsenor Oscar Romero

 

GAME LOCATIONS:

APEX Academy – 1309 North Wilton Place, LA 90028

Ribet Academy – 2911 North San Fernando Road, LA 90065

Division 1 Boys Soccer - LA League South

as of March 25

FIYA Soccer

Division 1 BOYS

LA League – SOUTH

 

as of March 25, 2017

 

Aspire Pacific                                                             Aspire Centennial

Orchard Academy Red                                                Kory Hunter

Magnolia Science                                                        Orchard Academy Black

Prepa Tec                                                                    Harry Bridges

Wednesday March 22 @ Orchard

4PM Magnolia Science (W) v Aspire Pacific

5PM Prepa Tec v Harry Bridges (W)

 

Friday March 24 @ Orchard

4PM Aspire Centennial (T) v Orchard Academy Red (T)

5PM Orchard Academy Black (W) v Kory Hunter

 

Wednesday April 26 @ Orchard

4PM Kory Hunter v Aspire Centennial

5PM Harry Bridges v Orchard Academy Black

Friday April 28 @ Orchard

4PM Aspire Pacific v Prepa Tec

5PM Orchard Academy Black v Magnolia Science

 

Wednesday March 29 @ Orchard

4PM Prepa Tec v Orchard Academy Black

5PM Harry Bridges v Orchard Academy Red

 

 

Monday May 1 @ Orchard

4PM Magnolia Science v Kory Hunter

5PM Harry Bridges v Aspire Pacific

Wednesday May 3 @ Orchard

4PM Orchard Academy Red v Kory Hunter

5PM Aspire Centennial v Harry Bridges

 

Friday May 5 @ Orchard

4PM Prepa Tec v Orchard Academy Red

5PM Orchard Academy Black v Aspire Centennial

 

Wednesday April 5 @ Orchard

4PM Magnolia Science v Aspire Centennial

5PM Aspire Pacific v Kory Hunter

 

Friday April 7 @ Orchard

4PM Orchard Academy Black v Aspire Pacific

5PM Aspire Centennial v Prepa Tec

Wednesday May 10 @ Orchard

4PM Kory Hunter v Prepa Tec

5PM Harry Bridges v Magnolia Science

 

Friday May 12 @ Orchard

4PM Aspire Pacific v Aspire Centennial

5PM Orchard Academy Red v Orchard Academy Black

Wednesday April 19 @ Orchard

4PM Orchard Academy Red v Magnolia Science

5PM Kory Hunter v Harry Bridges

 

Friday April 21 @ Orchard

4PM Magnolia Science v Prepa Tec

5PM Orchard Academy Red v Aspire Pacific

 

 

GAME LOCATIONS:

Orchard Academy – 6411 Orchard Avenue, Bell 90201